SPORT / 20.11.2017 , 09:39  / adaugat acum 11 luni

ANALIZa: Cinci aspecte care au dus la eliminarea lui Roger Federer de la Turneul Campionilor

SPORT /

Continua dupa recomandari:

loading...

loading...

Continua dupa recomandari, mai jos

Creatorul "Brain Game Tennis", cunoscut drept autoritatea numărul unu în ceea ce priveşte interpretarea datelor statistice şi descifrarea jocului de tenis, a identificat cinci aspecte esenţiale din jocul lui David Goffin care, prin ajustări de la primul la al doilea şi la al treilea set, i-au adus victoria jucătorului de buzunar din Belgia, de doar 1,80 m şi 68 de kilograme. Concluziile sale au fost publicate într-un material special pe site-ul Nitto ATP Finals. David Goffin l-a învins pe Roger Federer cu scorul de 2-6, 6-3, 6-4. Elveţianul a început meciul cu avantaj net, 6-0 în partidele disputate anterior contra lui Goffin. Mai mult, belgianul recunoştea franc înaintea duelului direct: "nu am descifrat până acum jocul lui Roger. Sincer, nici nu ştiu ce să fac. Habar n-am". Şi, timp de 35 de minute, aşa au stat lucrurile şi sâmbătă: a